26 Ocak 2014 Pazar

Mixsed Media Denemeler 1

      Herkese mutlu bir hafta diliyorum.Çok sevdiğim ahşap  boyamaya elimde kalan birkaç  objeyi boyayıp  ara vereceğimi yazmıştım daha önce.Onun yerine daha kolay  bulunabilecek malzemelerle uygulanabilen mixed media ile çalımalarıma devam edicem Bilmeyenler için biraz bilgi mixed media karışık teknik.resmet,boya,ctencıl yap,rölyef  kullan,dantel kullan, metal atıklar,danteller,eski takılar,boncuklar oooooooo neler var neler hepsini kullanmak serbest.Çok keyifli  tak takıştır,yap yapıştır farklı farklı teknikleri kullan.Objenin  teması var  veya  yok önemli değil.Merak eden arkadaşlara Takipçisi olduğum Esra AKIN' ın  bloğunu ziyaret etmesini tavsiye ederim  bu teknikle ilgili  hem bilgi veriyor hem de çok güzel  çalışmalar paylaşıyor.Ayrıca You Tube da çok güzel videolar var.Ben de ilk denememi  yaptım.İlk ya bu  kıymetli,  benim için çok kıymetli  birine göndereceğim.Defter  veya  kitap kabı olarak  tasarladım ben  buyursun  resimler...
Yaptığım işlemler de şöyle Çok eski dağılmış sayfaları eksik bir kitabın sayfalarını kare uzun  ince dikdörtgen büyük küçük kestim.Mukavvadan  kesip yaptığım defter kabının içine  dışına beyaz tutkalı suyla inceltip  kestiğim bu  kağıtları enine boyuna heryerine yapıştırdım.Sonra iyice sulandırdığım hardal-turuncu akrilik boyayla boyayıp kuru bezle sildim böylece iyice sararmış eskimiş olsu defter kabımız.Siyah asetatlı kalemle yapıştırdığım kağıtların kenarlarını çizip aynı  çizgi üzerinden beyaz boyayı parmağımla sürerek dağıttım.Sonra  da iyice sulandırdığım siyah akrilikle  tekrar  gölgeledim.İşin zevkli kısmına geldik stencıl,mühür uyguladım  farklı desenlerle.Bu  aşamalarda  çalışmanın  temiz olması,  boya taşması şu bu önemli değil gözünüze hoş görünsün yeter.İstediğinizi yapın.Kız figürünü eski bir sarı zarfa çizip sonra kestim.her parçasını ayrı ayrı kesip yapıştırdım. Graphig 45 kağıtlarından kestiğim  parçalarla elbisesini giydirdim,etek ucuna da dantel.Saçları ayakkabıları asetatlı kalemle boyandı.bu aşamadan sonra kenarlarından siyah kalemle yeniden geçildi.Telefon kablolarından çıkan yumuşak  tele mavi danteli sıkıca sarıp kalp şekli verdim,yapıştırdım,kalp şekli de mukavvadan kesildi.dantelle süslendi.Elimde kalpli ipek transferim var önce onu mukavvaya uygulayıp sonra kestim,sarı zarftan kestiğim  küçük parçaları mukavvaya yapıştırıp kestim kenarları mühür boyam olmadığından siyah boyayla geçtim,arkadaşım için iyi dileklerimi yazdım.Aslında bu tip çalışmalar yaparken  mühür boyasına ihtiyacım olacak galiba,  çini mürekkebi aynı işi görür mü acaba  bilgisi olan  varsa paylaşsın lütfen.  İpi de  bu yöntemle yapıştırıp gizledim arkaya da bir kalp yapıştırdım Pembe , fuşya tonlarda püskürtme yaptım İçine de resimlerden görüleceği üzere köşelik yaptım.İlçemizde  bulunan tek kırtasiyeden aldığım bu defteri içine yerleştirdim bitirdim şimdi yorumları çok  merak  ediyorum.Devam etmelimiyim sizce yok olmamış ümit  yok mu dersiniz?
        Sevgiler....

2 yorum :

  1. Sevgili Züleyha,
    İlk olmasına rağmen çok başarılı olan mixed çalışmanı bana gönderdiğin için öncelikle çooook teşekkür ederim. Nasılda emek verilmiş. Çok beğendim, ayrıca arkadaşımda çok beğendi.

    Havluluk ve peçeteler içinde tekrar teşekkür ederim. Çok güzeller. Eline, yüreğine, emeğine sağlık. Beni çok mutlu ettin. :)

    YanıtlaSil
  2. beğendiysen ben daha da mutlu olurum çok sevindim beğenmene güzel günlerde kullanırsın inşallah...Arkadaşına da teşekkür ederim canım sevgiler.

    YanıtlaSil